Az ÖKO Expo Kiállítás és Konferencia 2022. szeptember 8-9. között harmadik alkalommal került megrendezésre a Hajdúnánási Kendereskertben. A rendezvény fő célja az idei évben is, hogy az ökológiai gazdálkodásban érintett valamennyi szereplő – termelők, feldolgozók, kereskedők, szolgáltatók, tudományos szakemberek, szaktanácsadók – számára megjelenési, találkozási és tudásátadási lehetőséget biztosítson. Nagy örömünkre szolgál, hogy a kiállítás első és második napján is több mint 400 ember vett részt a szakmai programon.

A rendezvény a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara főszervezésében, a Debreceni Egyetem kiemelt szakmai támogatásával valósult meg. Szakmai partnerként a Kelet-Magyarországi Bioukúltúra Egyesület is közreműködött.

Kiállítás

A kiállításon inputanyagok széles kínálata, szolgáltatások, szaktanácsadás, a legmodernebb technológiák, munkagépek, gépalkatrészek, analitikai műszerek várták az érdeklődőket több mint 30 kiállítóval. A szervezők által a kiállítók zsűrizésre kerültek, melynek eredményeként három kategóriában osztottak ki díjakat:

  • A kiállítás termékdíját a Natur Gold Europe Kft. kapta. Az általuk készített sütőkeverékek olyan ősgabona fajtából készülnek, melyek kifejezetten alkalmasak az ökológiai gazdálkodásra, ami a fenntartható mezőgazdaság fontos része.
  • Az innovációs díjat a Danuba Kft. kapta. A díjat kifejezetten a vállalkozás által szabadalmaztatott Tricho Immun készítményének köszönheti, mely belsőleg támogatja a növényt és akadályozza meg kórokozók életfeltételeit és növekedését.
  • A kiállítás fődíját a Vektor Mezőgép Kft kapta. Széleskörű termékpalettájukkal, magas szintű tanácsadó tevékenységükkel járulnak hozzá a költséghatékony termeléshez, a hazai vállalkozók versenyképes növekedéséhez.

Gépbemutató

A gépbemutatón a szántóföldi és a kertészeti művelés gépei a gyakorlatban is megtekinthetők, illetve robotbemutató, gyomfésű, küllőskapa, kamerás kultivátorok is láthatók voltak. A rendezvényen kiemelten bemutatásra kerültek a professzionális növényvédelmi célú drónok alkalmazása.

ROBOTTI autonóm mezőgazdasági robot – Evo-Farming Kft
ISM Tech Kft. drónbemutató

Szakmai konferenciák

Az első és második napon is szakmai előadások széles választékával várták a szervezők az érdeklődőket. A csütörtöki nap kifejezetten a nemzetközi előadásoké volt a főszerep, mely során az ökológiai gazdálkodás terén Holland, Román, Szerb, Horvát tapasztalatokkal ismerkedhettek meg a résztvevők.

Az első nap előadásai:

A Második napon a gondolatébresztő előadások mellett, kifejezetten az interaktív kerekasztal beszélgetések kaptak hangsúlyt. Az öt kerekasztal beszélgetésen az ökogazdálkodás minden szegletéről tartalmas konzultációkat hallhattak az emberek. Kiemelkedő szerepet kapott a környezetvédelem és a gazdálkodás együttműködési lehetőségei, hiszen a gazdák és a természetvédők egymásnak nem ellenségei, hanem partnerei kell legyenek.

A második nap előadásai:

A kerekasztal beszélgetések kiemelt témái:

  • A környezetvédelem és a gazdálkodás együttműködési lehetőségei
  • A biogazdálkodás inputanyagai
  • A bio élelmiszerek készítésének új szabályairól
  • A precíziós gazdálkodás és az ökológiai gazdálkodás összehangolása
  • Kihívások és válaszok a klíma-, és globális válságra az Ökológiai gazdálkodás tükrében

Önellátás Napja kezdeményezés

A második nap megnyitójának keretén belül a Kelet-Magyarországi Biokultúra Szövetség, a Debreceni Egyetem és Hajdúnánás Városi Önkormányzata közösen hirdették ki szeptember 9-re az Önellátás Napját. Egy véges földön nincs, nem lehet végtelen növekedés – emelte ki Szólláth Tibor a Kelet-Magyarországi Biokultúra Egyesület elnöke. A COVID, a háború, a történelmi aszály sokakat megrémít, ugyanakkor alkalom arra, hogy megértsük ezeknek az eseményeknek a hátterét, okát, és ugyanakkor felderítsük, megalkassuk, hogy mit tehetünk, mit kell tennünk. Az Önellátás Napja létrehívásával ezt szeretnénk elősegíteni – fogalmazott Elnök Úr.

Az önellátás különböző formái közvetlenül hozzájárulnak ahhoz, hogy legyen elég élelmiszerünk, (élelmiszer-biztonság) de a helyben, ökológiailag termelt egészségesebb is, ezért az élelmiszer- önrendelkezésünkhöz is. Ugyanakkor teljesen nyilvánvaló, hogy SENKI nem tud teljesen önellátó lenni önmagában. Tehát újfajta együttműködéseket lehet és kell kialakítani. Ehhez szükséges egymás ismerete, kapcsolat, bizalom. Tehát az önellátás egyben újfajta együttműködések is kialakításán alapszik. (Az Önellátás Napjával kapcsolatos információk hamarosan elérhetőek lesznek a honlapon.)

Megalakult az Ökológiai Gazdálkodási Kooperatív Kutatási és Tudástranszfer Központ

A kiállításon került bejelentésre, miszerint a Debreceni Egyetem, a NAK Hajdú-Bihar Megyei Szervezet, illetve Hajdúnánás Város együttműködésében Ökológiai Gazdálkodási Kooperatív Kutatási és Tudástranszfer Központ. A Központ egyszerre lesz egy ökológiai tudásközpont és gyakorlatorientált képzési hely, melynek a legfontosabb küldetése: a tudományosan is megalapozott ökológiai szemléletű gazdálkodás, a „Termőföldtől az asztalig” attitűd, a Hajdúnánáson jó gyakorlatként működő REL élelmiszerellátó modell minél szélesebb körű megismertetése és elterjesztése lenne, különös tekintettel a jövő gazdálkodóira, illetve leendő agrármérnökeire. Célja, hogy a világban létező tudást összegyűjtse, elemezze és a gazdálkodók számára fogyasztható formában átadja.

Hajdúnánási Deklaráció

A kiállítás zárásaként a két nap alatt elhangzott és fontos tétel mondatokból a szervezők közösen egy több pontból álló deklaráció kihirdetését tervezzük a napokban, amely hamarosan elérhető lesz a honlapunkon.