Sikeresen megrendezésre került a Kelet-Magyarországi Biokultúra Egyesület idei téli gazdaest sorozatának utolsó alkalma is, így az idei évben három alkalomból álló sorozat lezárult.

A szakmai előadások témái ezúttal is változatosak voltak, egyaránt szolgáltak új információkkal és érdekesnek bizonyultak a gyakorló, valamint a kezdő ökogazdálkodók, sőt a téma iránt csak érdeklődők számára is.

Elsőként a Debreceni Egyetem részéről Dr. Dobos Attila tudományos tanácsadó mutatta be gyakorlati eredményeken keresztül a precíziós növénytermesztés szerepét az ökológiai gazdálkodásban.

Előadását megtekinthetik a következő linkre kattintva: Precíziós növénytermesztés alkalmazása ökológiai gazdálkodásban gyakorlati eredmények bemutatásával

Mindegyik alkalmunkon többször elhangzott az az alapvetés, hogy mindennek az alapja az egészséges, élő talaj. A talajállapotának, a talajélet mérésére több technológiai is létezik. A második alkalom során kiemelten foglalkoztunk a talajbiomok vizsgálatával. Ez alkalommal pedig bemutatásra került részletesen a talajtani felmérés, a térbeli adatok feldolgozása és az ezek alapján készült terv, illetve annak eredményei.

A cél, hogy ezek a vizsgálatok minden gazdálkodó számára elérhetőek legyenek.

Ezt követően Jávorszky Laura növényorvos, a Biocont Magyarországi Kft. szaktanácsadója mutatta be a hazai növényvédelem helyzetét, megítélését és a jövőbeni lehetőségeit.

Előadása szintén elérhető a következő linkre kattintva: A biológiai növényvédelem hazai helyzete és jövőbeni lehetőségei

Felhívnánk a figyelmet azoknak a biológiai növényvédelmi lehetőségeknek a fontosságára, melyek bemutatásra kerültek. Természetesen a használatuk szaktudást és kellő precizitást igényel különben nem érjük el a kívánt hatást.

A második nap két egymástól jelentősen eltérő mégis izgalmas előadást tartogatott.

Mester Károly agrármérnök, természetgyógyász, fitoterapeuta, aki 2022. évben az Év Agrárinnovátora elismerést kapta egy rendkívüli figyelemfelkeltő előadást tartott “Van e felelőssége a vágyott, de meg nem született gyermekek miatt az élelmiszer biztonsági hatóságoknak?” címmel. Az előadás egy korábban rögzített, több órás előadássorozat része, mely elérhető https://www.youtube.com/@MrMester58 csatornán.

Agrármérnök Úr részletesen bemutatja a GMO hatásait talajainkra, növényekre, állatokra és emberekre egyaránt, valamint a glifozát és az atrazin pusztító hatásait az élő világunkra és szervezetünkre.

A rendezvény záró előadását Papp Zsolt György vidékfejlesztési programok végrehajtásáért felelős helyettes államtitkár úr tartotta. Összefoglalta a legfontosabb változásokat a Közös Agrárpolitika új támogatási időszakáról, mely 2027-ig meghatározza életünket.

Ezzel kapcsolatosan a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara folyamatosan frissülő, közérthető kiadványokat készített: https://www.nak.hu/kap-2023-2027/kap-kiadvanyok