Ahogyan korábban írtuk a Kelet-Magyarországi Biokultúra Egyesület 2023. február – március hónapjaiban, összesen három alkalommal, speciális szakmai témákat feldolgozó gazdaestéket szervez. 

Az első alkalom, melyet február 10-11-én tartottunk a résztvevők visszajelzései alapján kiválóan sikerült.

Az első nap Szólláth Tibor elnök úr köszöntőjével kezdődött. Elnök Úr kiemelte fontosságát a hasznos szakmai megbeszéléseken alapuló gazdaesték fontosságát. Bizodalmát fejezte ki, hogy három alkalommal olyan előadásokra és beszélgetésekre kerül sor, melyek segítenek a gazdálkodásunkban.

Ezt követően a főszerepet Dr. Vad Attila a Debreceni Egyetem tangazdaságának intézetigazgatója, a Debreceni Egyetem Ökológiai Gazdálkodási-, Kooperatív Kutatási és Tudástranszfer Központ igazgatója kapta meg, aki nem mellesleg nem rég az Év Ökológiai Gazdálkodója lett. (https://azevagrarembere.hu/fenntarthato-gazdalkodas/dr-vad-attila/)

Előadása főként a mechanikus gyomszabályozás általános ismereteiről és alkalmazásáról szólt ökológiai gazdaságokban. Ebben a témában Intézetigazgató Úr jelenleg készül egy tartalmas kiadvánnyal, melyet a későbbiekben természetesen közzéteszünk mindenki számára.

Második napon Prof. Dr. Reisinger Péter mutatta be, hogyan lehet védekezni a gyom ellen tág térállású kultúrákban vegyszer nélkül. Az egyik legfontosabb megállapítása, hogy a gyommentesítés sikere a vetőágy előkészítés és a vetés idő között eltelt időtől függ. A vetést követően naponta ellenőrizzük a gyomcsírázást és még csíra állapotban lévő gyomok ellen védekezzünk.

Kis Pál az Agroskill Kft. ügyvezetője főként az általuk sok esetben javasolt termikus gyomirtás tapasztalatait ismertette. A gombák és baktériumok ellen is hatékony védekezés 1000 C° fokos hőmérsékletet alkalmaz de mégis talajkímélőnek tekinthető.

Szabó Károly a KRIMZON KFT értékesítője a NIVA-TOP sorközművelő kultivátoráról tartott bemutatót a résztvevőknek.

Prezentációja megtekinthető itt: https://drive.google.com/file/d/1B2j9tJ98OZhA34CVTtkz3T8pjy-ctIvq/view?usp=sharing

Végül az 100% bio alapanyagokból készült ebéd előtt egy kitekintést kaphattunk a dróntechnológia jelenlegi helyzetéről a növényvédelem. Sajnálatos módon a legtöbben még mindig csak a drónról beszélnek mint eszköz, holott ennél sokkal nagyobb figyelmet kellene szentelni a talaj megfelelő tápanyag utánpótlásának, melyhez eszközként a drón az egyik legmodernebb technológia lehet.

Igyekszünk olyan alkalmakat biztosítani a továbbiakban is, melyek során a gyakorlatias, szakmai ismeretek megszerzése mellett a kikapcsolódásra, együtt gondolkodásra is lehetőség nyílik.