MEGYEI HÍRLEVÉL

HAJDÚ-BIHAR MEGYE

2022/1. szám – 2022.01.12.

 Tisztelt Gazdatársak!

Kiemelt tisztelettel szeretnék köszönetet mondani egyesületünk biogazdálkodóinak, akik az elmúlt, pandémiával terhelt esztendőben is jelentős mértékben hozzájárultak az ország élelmiszer-ellátásához!

Az elmúlt évek bebizonyították, hogy a hosszú ellátási láncok rendkívül sebezhetőek egy globális válság időszakában. Ezzel egy időben mindenki számára világossá vált, hogy mennyire stratégiai jelentőségű az élelmiszer-termelés. Ezért is rendkívüli jelentőségű Magyarország kormányának az a döntése, amivel történelmi léptékű hazai forrást biztosít az agrárium fejlesztéséhez.

2022-re tekintve már most sok kihívást látunk, amiből talán a legsürgetőbb az állattenyésztési ágazat ellehetetlenülésének megakadályozása, különösen is a bioállattartás. A kiváltó okok külön-külön is jelentős jövedelemcsökkenést okoztak volna, de így együtt félő, hogy padlóra kényszerítik az ágazat szereplőinek jelentős részét, nem beszélve az újra visszatérő ASP- és madárinfluenza-járványról. A magas gabonaárak (ami nyilván a növénytermesztési ágazat számára jó), a munkaerő-költségek jelentős emelkedése, az elszabaduló energiaárak nagy kihívás elé állítják az ágazat szereplőit. Ne legyenek illúzióink, hazánk ebben is magára marad; bár ne lenne igazam, de úgy érzem, a – „műzöld” irányokat zászlajára tűző EU nem fog törekedni az ágazat megmentésére.

Az állattenyésztésre, sőt az egész agráriumra hosszú távon veszélyt jelentő tévhit, hogy sokan az agráriumot nevezik meg a globális klímaváltozás fő felelősének. Aki utánanéz, az látja a valóságot, de a médiában tényként közölt – alaptalan – vélemények gondot jelenthetnek, hiszen a felnövekvő generációban elültetik ennek a gondolatnak a csíráit. Ma már a „lombikban növesztett” mű „hús” is elérhető, a hozzá tartozó ideológiával együtt. Sajnálatos tény, hogy manapság a gazdatársadalmat a környezet romlása fő felelősének állíthatják be. Ebben csak részigazság van (de csak részigazság!), abban az értelemben, hogy a XX. században az agrárium elszakadt a természet rendjétől. Az a szemlélet vált uralkodóvá, hogy a tudomány erejével legyőztük a természetet és szabadon alakíthatjuk azt. Amennyiben a megoldást keressük, a teremtett világ iránti felelősséggel, a tudomány eszközeivel kell megtalálnunk azt az utat, ami természeti szempontból is fenntartható. A gazdatársadalom van a legközelebb a termőföldhöz, és napi döntéseink alapvetően javíthatják környezetünk állapotát. Olyan termesztési, tenyésztési eljárásokra van szükség, amik a természet szerves részének tekinthetők, és annak természetes működési rendjét követik.

De a környezetvédelem okán sem támadhatja senki a gazdatársadalmat, hiszen nincs senki, aki többet tesz a környezetében élő védett növények és állatfajok érdekében, mint maguk a gazdák, akiket kiemelten fontos érdekeltté tenni ebben a folyamatban, ám mindez csak egyenrangú partnerek párbeszédével lehetséges. A közoktatásnak is fontos szerepet kell vállalnia ebben a párbeszédben, amelyhez alapot ad a gyermekek érzékenysége a téma iránt, így már csak a helyes utat kell megtalálni. Ebben az útkeresésben a magyar agrár-felsőoktatás és kutatói hálózat képes megtalálni a megfelelő megoldásokat, melyek nagy része már létezik, de nem terjedt el széles körben.

Visszatérve a 2022-es évre, úgy érzem, az idei év is mozgalmas lesz. A parlamenti választásokat követően kamarai választások is lesznek idén tavasszal. Mindkettőnek jelentős tétje van a magyar vidék, a magyar agrárium jövője szempontjából.

Ezek után mi mást is kívánhatnék kedves gazdatársaimnak, mint: „Erőt, egészséget, bő gyermekáldást!”, és természetesen bölcsességet, hogy a jót a rossztól, a hamisat az igaztól meg tudjuk különböztetni!

Üdvözlettel:                                                                           Szólláth Tibor s.k.

         elnök